czwartek, 12 kwietnia 2018

Ewagriusz o modlitwie czystej

Ewagriusz definiuje modlitwę jako „porzucenie myśli”. Jakakolwiek bowiem myśli, nawet najbardziej pokorna i wyzuta z wszelkiej namiętności, jest zawsze czymś mniejszym niż Bóg. 

Był jednym z najznamienitszych ojców pustyni, jedną z najważniejszych postaci w historii duchowości. Kościół koptyjski i ormiański czci go jako świętego. Na Zachodzie uważany za duchowego mistrza i niekwestionowany autorytet. "Wszyscy oddychamy Ewagriuszem" - stwierdził Opat Tyniecki o. Szymon Hiżycki OSB.

Święty Jan Kasjan, duchowy mistrz świętego Ojca Dominika, pobierał u niego nauki, a później rozpowszechnił je w Kościele Zachodnim. Wiele pojęć, którymi posługujemy się dzisiaj, ma źródła w doktrynie pontyjskiego mnicha. Jako pierwszy stworzył kompendium walki duchowej, gdzie precyzyjnie opisał na czym polega walka z demonami, które "podczepiają się" pod nasze myśli. 

Samą modlitwę definiował jako „porzucenie myśli”. Jakakolwiek bowiem myśli, nawet najbardziej pokorna i wyzuta z wszelkiej namiętności, jest czymś mniejszym niż Bóg. 

Poniżej kilka nauk na temat modlitwy pochodzących od Ewagriusza z Pontu.

***

Ilekroć demony widzą, że jesteś gotów modlić się naprawdę gorliwie, podsuwają ci myśli o różnych, niby koniecznych rzeczach, i co chwila przypominają o nich, poruszając umysł tak, aby ich szukał, a nie znalazłszy – bardzo się smucił i tracił odwagę. Kiedy zaś umysł staje do modlitwy, przywołują mu w pamięci te poszukiwane i wspominane sprawy, aby rozproszony pragnieniem ich poznania, utracił owocną modlitwę.

Ci, którzy gromadzą w sobie troski i pamięć złego, a zdaje się im, że się modlą, są podobni do tych, którzy czerpią wodę i wlewają ją do dziurawego naczynia.

Wszelka walka między nami a duchami nieczystymi nie toczy się o nic innego, jak tylko o modlitwę duchową. Dla tych bowiem duchów jest ona wielce nieprzyjazna i bardzo uciążliwa, a dla nas – zbawienna i bardzo pokrzepiająca.

***

Gdy się modlisz, czuwaj usilnie nad swoją pamięcią, aby sama z siebie nie podsuwała ci własnych myśli, ale skłaniała cię do poznania obecności Boga. Jest bowiem rzeczą wynikającą z natury, że pamięć zawłaszcza umysł w czasie modlitwy.

Kiedy się modlisz, pamięć przywodzi ci na myśl albo obrazy rzeczy minionych, albo nowe troski, albo też postać tego, kto cię skrzywdził.

Demon bardzo zazdrości człowiekowi, który się modli, i używa wszelkich sposobów, by nie osiągnął zamierzonego celu. Nie przestaje więc za pomocą pamięci wzbudzać myśli o różnych sprawach, a za pomocą ciała wzniecać wszystkie namiętności, tak aby przeszkodzić – na ile to możliwe – w jego wspaniałym biegu i wędrówce ku Bogu.


32 komentarze:

Mute pisze...

Cenna nauka. Dziękuję.

Robert pisze...

Trochę głupie pytanie ale zadam. Czy można się modlić na leżąco? Zauważyłem, że jak się modlę na leżąco przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu myśli mam czyste od wszelakich głupot i bez problemu mogę się skupić tylko na modlitwie. Jak tylko wstanę gonitwa myśli w czasie modlitwy jest już duża.

better1percent pisze...

Hmmm....ja też to mam i zawsze mam jakieś wyrzuty sumienia, zazwyczaj w łóżku tylko mówie przed snem dziesiątke różanca za dusze w czyśccu ciepiące...ale wierze ze Matuchna wysłuchuje tej modlitwy.

szafirek szafirek pisze...

Robert, można się modlić w każdej pozycji:) ale nie każda pozycja będzie odpowiednia w każdym czasie

anna pisze...

Z mojego doświadczenia: modlitwa, kiedy myśli od razu są porzucone, to łaska, odpocznienie w Panu. Oczywiście, warto zadbać o sprzyjające warunki do modlitwy, ale w gruncie rzeczy Pan daje, kiedy chce. Zwykle podczas adoracji czy medytacji ¾ czasu trwa we mnie hałas i walka z myślami, a dopiero ostatnie minuty przynoszą pokój. I taka modlitwa też jest łaską.

ewa pisze...

Ojcze
Dziękuję
@Anno
to WIELKA ŁASKA :)

Jadzia i Paweł pisze...

Filozofia w poezji IVRP

Kolędnik pisze...

Jak się powyższe nauczanie do modlitwy przy pracy? Kiedy pracuję naturalnym jest, że umysł koncentruje na tym co robię, aby nie zrobić tego źle. Jednak w ciszy powtarzam słowa modlitwy, czy to koronki czy Zdrowaś Mario. Czy taka modlitwa jest skuteczna i miła Bogu?

ewa pisze...

Ojcze
Błogosławię Cię szczególnie w tym DNIU :)
I modlę się o łaski potrzebne w posłudze
I DZIĘKUJĘ
Niech Ojca Pan Jezus błogosławi
Maryja trzyma mocno za rękę
A św. Ojciec Dominik wspiera

Czytelniczka pisze...

@Ewa - a co to za szczególną data 23 maja? Czyżby rocznica święceń Ojca Krzysztofa? 9 rocznica.

nowak pisze...

Najtrudniej jest mi porzucić na modlitwie myśl o osobie, albo intencji w której się modlę. Umysł uporczywie chce coś robić, żeby tylko nie mieć poczucia winy, że za mało się starałem.
A wystarczy tylko zaufać Panu, aby On sam mógł działać... (Ps 37,5)

Anonimowy pisze...

Kochany Ojcze, czekamy na nowy wpis... z okazji Dnia Dziecka :-)

szafirek szafirek pisze...

bezczelnie poproszę o jakiś krótki wpis na temat życiowy.

szafirek szafirek pisze...

da, czy nie da?

Anonimowy pisze...

A po co?

Anonimowy pisze...

To jest owszem gryzienie łapy co karmiła. Ale może chcę zostawić jakiś ślad po sobie. Po drugie czego się spodziewacie? Bo to nie było pytanie retoryczne. Po trzecie czy przeor już wybrany? Może ojciec oddał głos i tak mu już zostało.

szafirek szafirek pisze...

Dał krótki wpis życiowy :D ale nie ojciec, tylko anonimowy ktoś.
Bardzo to życiowe. Po co? Widział ktoś dominikanina który się nie dzieli? (czytać - głosi) Po to. Jeszcze są tu niektórzy, co czytają. Głosu może nie być, ale Słowo, być musi.

Łukasz C. pisze...

A może "nie da" bo milczenie jest złotem?

Łukasz C. pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Anonimowy pisze...

Pytałam, dostałam odpowiedź. Dziękuję. Dobrą odpowiedź.

Anonimowy pisze...

Pomodlic sie za ojca zawsze dobra rzecz.

Anonimowy pisze...

I tak pieknie mówią o wdzięczności
Że trzeba. Że skoro skoro jestem
To znaczy, ze Bóg mnie tu chciał.
Tylko, że kiedy nawet dobro chciane obraca się w zło.
I jestes jak antymidas stworzyciel
Czego nie dotkniesz ginie
To trudno nie pomyśleć
Panie wybacz, ale może juz przestań

better1percent pisze...

Mam nadzieje ze z Ojcem wszystko OK...coś długo nic nie pisze..

nowak pisze...

Niech się dzieje Wola Boża... jednak dobrze byłoby Ją znać... :)

Anonimowy pisze...

Też mi brakuje wpisów tutaj. I czasem zaglądam z nadzieją na nowy. :)

Kasia K pisze...

Mało jest miejsc w Internecie do których tak chętnie zaglądam... Mam nadzieję, że nie porzucił Ojciec pisania!

Anonimowy pisze...

Oby nie porzucił powołania...

Anonimowy pisze...

A może po prostu chce odpocząć?

Anonimowy pisze...

I chyba nie ma tak, żeby zmówiony za ojca różaniec albo prośba za wstawiennictwem św Józefa o opiekę zaszkodziła. Bez względu na to gdzie jest, co robi i o czym myśli. Pierze skarpety czy spowiada. Ojcu i Wszystkim, dobra,spokoju.Nabrania sił.

Anonimowy pisze...

Żaden różaniec i inni wstawiennicy-nie ma innych, a raczej osobista modlitwa do Ojca za Brata Pałysa...

Anonimowy pisze...

Bracia i siostry w Chrystusie...czytajcie osobiście Słowo Boże! czytajcie Biblie osobiście...patrzcie TYLKO na Chrystusa!

Anonimowy pisze...

"Jednakowo inni" https://www.cda.pl/video/196387879 Niezwykłe, ile może zdziałać odrobina miłości.

Prześlij komentarz